فلفل سفید

فلفل سفید

تولید کننده:ادویه جات بهساب
کد محصول: فلفل سفید
موجودی در انبار

بررسی اجمالی

فلفل سفید (و سیاه) درختچه‌ای بالا رونده‌ای است که به حالت خودرو و وحشی در مناطق مختلف هند می‌روید. گل‌های آن سفید و به صورت سنبله و میوه آن گرد و کوچکتر از نخود، ابتدا به رنگ...

فلفل سفید (و سیاه) درختچه‌ای بالا رونده‌ای است که به حالت خودرو و وحشی در مناطق مختلف هند می‌روید. گل‌های آن سفید و به صورت سنبله و میوه آن گرد و کوچکتر از نخود، ابتدا به رنگ سبز و پس از رسیدن به رنگ قرمز تیره در می‌آید و به شکل خوشه‌ای از ساقه آویزان می‌شود.


نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید

فلفل سفید (و سیاه) درختچه‌ای بالا رونده‌ای است که به حالت خودرو و وحشی در مناطق مختلف هند می‌روید. گل‌های آن سفید و به صورت سنبله و میوه آن گرد و کوچکتر از نخود، ابتدا به رنگ سبز و پس از رسیدن به رنگ قرمز تیره در می‌آید و به شکل خوشه‌ای از ساقه آویزان می‌شود.


برای به دست آوردن فلفل سفید، دانه‌ها هنگام برداشت باید کاملا رسیده و به رنگ کبود متمایل به قرمز تیره باشند. دانه‌ها را در آب قرار می‌دهند تا خیس بخورند. سپس تنها مغز دانه‌ها باقی می‌مانند که در جریان خشک شدن رنگ سفید متمایل به زرد پیدا می‌کنند.

خواص دارویی
فلفل سفید از گیاهان دارویی بسیار قدیم جهان است و دارای طبع گرم و خشک می‌باشد.
رقیق کنندهٔ خون، ضدبلغم، ضدنفخ و ضدسرفه است.
از فلفل سفید برای تسکین درد دندان، قطره قطره آمدن ادرار، تقویت کبد، تنگی نفس، تقویت حافظه، مسمومیت و تقویت معده نیز استفاده می‌کنند.
مضرات
استعمال خارجی فلفل سفید در زنان باردار موجب سقط جنین می‌گردد.
• افراد مبتلا به بواسیر، زخم معده، گلودرد و خارش‌های جلدی مجاز به مصرف فلفل سفید نمی‌باشند.
• زیاده روی و مصرف بی‌رویه فلفل سفید موجب سردرد، خارش پوستی می‌شود.

فلفل سیاه میوه گیاه بالا رونده ای است که ساقه نیمه چوبی و ریشه ای ساقه خیز و به کمک این ریشه های نابجا نیز به درختان مجاور خود به منظور ادامه نوعی زندگی همزیستی یا در واقع انگلی اتصال پیدا می کند، ارتباط ریشه ساقه خیز این گیاه با درختان مجاور به صورتی است که اگر از آنها قطع گردد، بزودی گیاه خشک می شود و از بین میرود.


از مشخصات بارز این گیاه چنین است که دو نوع شاخه دارد یکی مولد گل و دیگری مولد شاخه های فرعی که هر دو از کناره برگهای ساقه منشاء می گیرند، برگهای آن منفرد، بیضوی و نوک تیز و گلهای آن مجتمع به صورت نوعی سنبله به نام شاتون است، پس از آمیزش گلها میوه های کوچک و کروی به تعداد ۲۰ الی ۳۰ عدد بر روی محور گل آذین بوجود می آید که مجموعا وضوع آویخته داشته پس از رسیدن کامل بصورت خوشه ای از ساقه جدا میگردند، با آنکه منشاء این گیاه در هندوستان و نواحی اطراف آن بوده است ولی امروزه به علت توسعه ای که بر اثر پرورش های مداوم پیدا نموده در نواحی مختلف و مساعد مانند هند و چین، کامبوج و... پراکنده گی پیدا نموده است،قسمت مورد استفاده این گیاه فقط میوه های آن است که به دو صورت فلفل سیاه و فلفل سفید می باشد.فلفل سیاهفلفل سیاه میوه های خشک شده گیاه است که قبل از رسیدن کامل از درخت چیده می شود، خشک کردن آنها با گستردن میوه ها به شکل یک قشر نازک در مقابل نور خورشید صورت میگیرد و یا آنکه در دستگاه مخصوص تحت اثر گرمای ملایم این عمل بصورت پیشرفته انجام می شود، میوه ها بر اثر خشک شدن به تدریج رنگ تیره و برون بر چین دار پیدا می کند.


فلفل سفید میوه کامل رسیده گیاه است که با قرار دادن آنها در آب بدست می آید، بدین طریق که میوه های رسیده را در کیسه هایی ریخته آنها را در داخل سبدی قرار می دهند و در مسیر جریان آب بمدت ۴ روز می گذارند، بعدا کیسه ها را خارج نموده آنها را می فشارند تا با این عمل قسمت گوشتدار میوه به کلی از پنبه جدا شود سپس بقیه را از درون کیسه خارج کرده و خشک می نمایند و به نام فلفل سقید در معرض استفاده قرار می دهند، فلفل سفید رنگ خاکستری روشن مایل به سفید دارد،ُ بوی آن کمتر و لی تندی آن از فلفل سیاه بیشتر است، قسمت خارجی میوه که اسانس فراوان و بوی قوی دارد بر اثر عمل مذکور از بین می رود، بر خلاف آنچه که قبلا تصور می شد فلفل سیاه و فلفل سفید هر دو از یک گیاه ( که به طور مختصر شرح داده شد ) بدست می آیند، با این تفاوت که نوع سفید آن بر اثر جدا کردن قسمت گوشتدار میوه از بقیه ظاهر متمایز از فلفل سیاه پیدا میکند، فلفل سیاه میوه خشک شده و کروی شکل گیاه است که به قطر ۴ الی ۵ میلیمتر و به رنگ قهوه ای یا خاکستری تیره می باشد، در برش طولی ان یک طبقه خارجی متصل به دانه دیده می شود، فلفل سفید علاوه بر رنگ متمایزی که دارد سطح خارجی آن برخلاف فلفل سیاه چین خورده نیست